خبر ها

ویرایش ژنوم

محققان مرکز تحقیقات فناوری بن یاخته موفق به تولید موش ترانسژن مدل بیماری بتا تالاسمی شدند. این موش در گروه تحقیقاتی مهندسی ژنوم مرکز تحقیقات فناوری بن یاخته به مدیریت دکتر کیانی و همکاران  انجام گردید. موش های مدل بیماری های انسانی یکی از بهترین ابزار برای تحقیق بر روی روش های مختلف تشخیصی و درمانی بیماری های ژنتیکی هستند و در فرایند های تحقیقاتی بسیار مفید خواهند بود.

با تولید موش ترانسژن، مرکز تحقیقات فناوری بن یاخته به تکنولوژی تولید موش ترانسژن دست پیدا کرده و در این زمینه فعالیت خود را بر روی سایر بیماری های ژنتیکی و تولید موش های ترانسژن سفارشی برای محققین سراسر کشور ادامه خواهد داد.

با تکثیر این موش و تشکیل شناسنامه دقیق ژنتیکی، به زودی محققان سراسر کشور می توانند موش ترانسژن مدل بتا تالاسمی را در تحقیقات خود مورد استفاده قرار دهند. همچنین در این مرکز فرایند نگهداری و تکثیر یک گونه موش ترانسژن سبز ( موش GFP ) در حال انجام بوده و به زودی این سویه ارزشمند تحقیقاتی برای ارائه به پژوهشگران کشور آماده خواهد شد.

مرکز تخصصی نگهداری موش های ترانسژن مرکز تحقیقات فناوری بن یاخته به همت جمعی از پژوهشگران این مرکز تجهیز و راه اندازی گردید. ماموریت این بخش از مرکز تحقیقات بن یاخته، تحقیق و توسعه روش های تولید موش های ترانسژن و تولید انواع مدل های موشی با هدف های تحقیقاتی می باشد.

این بخش در ابتدای فعالیت خود موفق به تولید مدل موش بر مبنای سیستم CRISPR  گردیده است. 

 

 

کیت همه منظوره شناسایی میکرو RNA در نمونه های زیستی در پاویون فناوری های آماده سرمایه پذیری پژوهشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی کشور شرکت کرده و بالاترین امتیاز را در بین طرح های ارائه شده را کسب نمود.

این طرح نمایشگاه INOTEX2017 ارائه گردیده و مورد توجه بازدید کنندگان قرار گرفت.

دکتر فاطمه کوهکن مجری این طرح در مصاحبه با شبکه خبر این طرح را یکی از طرح های پر بازده مرکز فناوری بن یاخته خوانده و علت شرکت طرح در نمایشگاه را افزایش میزان تولید محصول و گسترش محصول در زمینه های مختلف تشخیصی دانستند.

دومین دوره ارزیابی مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی براساس عملکرد مراکز عضو در سال 1394 انجام پذیرفت. در این رتبه‌بندی،«مرکز پژوهش متالورژی رازی»،«مرکز تحقیقات فراوری مواد معدنی ایران» و «مجموعه آزمایشگاه‌های جامع تحقیقات و داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی» به ترتیب رتبه‌های اول تا سوم را به خود اختصاص دادند.
رتبه‌های چهارم تا دهم آزمایشگاه‌های برتر شبکه را نیز به‌ترتیب، پژوهشگاه فناوری‌های نوین علوم زیستی جهاددانشگاهی-ابن‌سینا، پژوهشگاه پلیمروپتروشیمی ایران، پژو‌هشگاه مواد و انرژی، آزمایشگاه‌های دانشگاه صنعتی امیرکبیر، مجموعه آزمایشگاه‌های متالورژی سازمان جهاد دانشگاهی واحد صنعتی شریف، آزمایشگاه مرکزی دانشگاه فردوسی مشهد وآزمایشگاه‌های دانشگاه اصفهان به خود اختصاص داده‌اند.
مرکز تحقیقات فناوری بن یاخته در این ارزیابی در رتبه 29 ام قرار گرفته است.
لازم به ذکر است که در شاخص مشتری مداری و کارکرد «مرکز پژوهش متالورژی رازی» به ترتیب با کسب 96/20 و 98/28 درصد و در شاخص همکاری‌های شبکه‌ای نیز «پژوهشگاه مواد و انرژی» با 63/04 درصد، بهترین عملکرد را داشته‌اند.
شایان ذکر است این رتبه‌بندی براساس دستورالعمل ارزیابی عملکرد آزمایشگاه‌های شبکه و با توجه به سه شاخص اصلی «مشتری مداری»، «میزان کارکرد» و «میزان همکاری‌های شبکه‌ای» انجام می‌شود. هدف از این ارزیابی و رتبه‌بندی آزمایشگا‌ه‌های عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی براساس شاخص‌های کمی و کیفی در بخش خدمات آزمایشگاهی، ایجاد انگیزه و تشویق آنها به منظور افزایش کمی و بهبود کیفیت خدمات است. براساس نتایج این ارزیابی، در سال 1394 درآمد مراکز عضو شبکه در حدود 400 میلیارد ریال است که در ازای ارائه حدود 1 میلیون خدمت به مشتریان بوده است.

 

در نخستین جلسه مشورتی یک درصد دانشمندان برتر جهان در کشور، دکتر نیما رضایی متخصص ایمونولوژی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و سرپرست معاونت بین‌الملل دانشکده پزشکی گفت: مبحث این جلسه آن است که دانشمندان برتر دنیا در زمینه های مختلف علمی، در قالب شبکه‌ای به نام USERN با یکدیگر ارتباط علمی نزدیک داشته باشند. دکتر مسعود سلیمانی مدیریت مرکز تحقیقات فناوری بن یاخته که جزء 1 درصد دانشمندان برتر جهان هستند نیز در این گردهمایی حضور داشتند.حضور بیش از 100 ایرانی در فهرست یک درصد دانشمندان برتر جهان

عضو هیات علمی دانشگاه، با اشاره به آمار 80 هزارنفری یک درصد دانشمندان برتر جهان گفت: طبق شاخص‌های ISI بیشترین تعداد ارجاعات به مقالات (Citation) متعلق به این دانشمندان بوده است و در بررسی‌های انجام شده بیش از 100 تن از این افراد ایرانی هستند.
وی یادآور شد: دانشمندان برتر جهان با همکاری و مشارکت با یکدیگر می‌توانند در زمینه راهبردی علم در دنیا برای سال‌های آتی و نسل آینده، کار نوینی را انجام دهند.   
دکتر رضایی با اشاره به دانشمندان بزرگ تاریخ گذشته ایران، همچون جابر ابن حیان، زکریای رازی و ابن‌سینا گفت: این افراد دانشمندانی به‌تمام‌معنا و در علوم مختلف صاحبنظر بودند و نگاه بدون مرز به علوم مختلف، یکی از لازمه های ماندگاری آثار آنان است. 

USERN، خانه دوم یک درصد دانشمندان برتر جهان
عضو هیات علمی دانشگاه، بابیان این‌که برندگان جایزه نوبل و دانشمندانی که با معیارهای ISI در 22 زمینه علمی مختلف به‌عنوان یک درصد دانشمندان برتر جهان شناخته‌شده‌اند، اعضای مشورتی (Advisory Board) شبکه USERN هستند گفت: این شبکه با گسترش همکاری های آموزشی و پژوهشی می تواند زمینه رشد علمی محققین جوان در علوم مختلف را فراهم کند تا USERN به خانه دوم حرفه ای یک درصد دانشمندان برتر جهان تبدیل شود.
وی افزود: دانشمندان عضو شبکه USERN در هر مرکز و رشته ای که باشند می توانند در کنار یکدیگر قرار بگیرند و فارغ از مرزهای جغرافیایی و قراردادی بین علوم در پیشرفت علم نقش به سزایی داشته باشند.
وی با معرفی درخت علمی به‌عنوان یکی از ایده‌های سال 2016 شبکه USERN گفت: یکی از چالش‌هایی که در دنیا وجود دارد، آن است که متاسفانه گاهی یک استاد نمی تواند پیشرفت و ارتقای علمی شاگردان خود را تحمل کند. درصورتی‌که اگر یک استاد بتواند مانند درختی پربار شاخه‌هایی از شاگردانی توانمند داشته باشد که آن‌ها نیز بتوانند در آینده شاگردانی مثمر ثمر و تربیت‌کننده نسل آینده پرورش دهند، چند سال بعد به‌جای یک درخت، باغی از این درختان خواهیم داشت.

برگزاری نخستین کنگره  USERNدر سال آینده

وی این نشست را آغاز خوبی برای ارتباط یک درصد دانشمندان برتر جهان در کشور خواند و افزود: پیشنهاد شد تا سالی دومرتبه این نشست همفکری در دانشگاه‌های مختلف کشور برگزار شود. انشاء الله سال آینده نیز کنگره بزرگی برگزار می‌شود تا افرادی که به‌عنوان یک درصد دانشمندان برتر جهان شناخته می‌شوند، بتوانند کارهای جدیدی را برای نسل جوان که آینده‌ساز کشور و دنیا محسوب می‌شوند، انجام دهند. 
سرپرست معاونت بین‌الملل دانشکده پزشکی، با اشاره به برگزاری کنگره USERN در روزهای 8 تا 10 نوامبر سال 2016 گفت: در این کنگره سه‌روزه، سمپوزیوم‌های مختلفی خواهیم داشت که توسط دانشمندان برتر اداره خواهد شد و در روز پایانی در قالب یک جشنواره، جوایز ارزشمندی به برگزیدگان اعطا می‌شود.
در ادامه این جلسه، پروفسور رابرت هیل ( Prof. Robert Hill) از دانشمندان یک درصد برتر دنیا و استاد وابسته دانشگاه علوم پزشکی تهران، به ایراد سخنرانی پرداخت و بر اهمیت تجمیع ایده‌های مشترک یک درصد دانشمندان برتر جهان و دستیابی به نتایج و محصولات مشترک علمی تأکید کرد.
سپس دانشمندان ایرانی مشمول لیست دانشمندان یک درصد برتر جهان، ضمن حمایت از ایده نوآورانه  USERNبه ارائه نقطه نظرات خود در این خصوص پرداختند. 

تبادل استاد و دانشجوی بین الملل در قالب شبکه USERN
پس‌ازآن، دکتر خردمند معاون بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران برای ایفای نقش هرچه بهتر این دانشگاه در جهت توسعه شبکه USERN ابراز امیدواری کرد و گفت: یکی از راه‌های معرفی و شناساندن شبکه  USERN به جهانیان، تبادل استاد و دانشجو در قالب این شبکه است.
وی خطاب به دانشمندان حاضر در این جلسه گفت: اگر سهم خود را برای پذیرش دانشجوی خارجی و یا حضور اساتید بین‌الملل در زمینه‌های مختلف علمی ایفا کنید، دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز کمک می‌کند تا زمینه حضور این دانشجویان و اساتید در جمع شما فراهم شود.
معاون بین‌الملل دانشگاه یادآور شد: با جابجایی دانشجویان و اساتید در بین کشورها و خارج از مرزها، علاوه بر شناساندن بهتر شبکه USERN، فرصت حضور همکاران فعال در این شبکه بیشتر می‌شود. 
وی با معرفی پرتال Education Iran در دانشگاه، این پرتال را زمینه‌ای مناسب برای تسهیل تبادل اساتید و دانشجویان بین‌الملل و کمک به شبکه USERN دانست و گفت: در قالب این پرتال که توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران ایجادشده است، وزارت بهداشت، وزارت علوم و وزارت امور خارجه فعالیت می‌کنند تا زمینه تبادل استاد و دانشجوی بین‌الملل فراهم شود.
دکتر خردمند با اشاره به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی تهران برای برگزاری نخستین کنگره USERN در سال 2016 گفت: این دانشگاه متعهد است تا متناسب با نیازهای شبکه USERN پشتیبانی و حمایت‌های لازم را در این زمینه فراهم کند و امیدواریم که با ایجاد این شبکه بتوانیم علاوه بر شناساندن سطح علمی کشورمان، در راستای ارتباط علمی کشور با خارج از مرزها حرکت مؤثرتری داشته باشیم.  
توضیح این‌که در نخستین گردهمایی یک درصد دانشمندان برتر جهان در کشور، علاوه بر دانشمندان و محققین برتر دانشگاه‌های سرتاسر کشور، پرفسور رابرت هیل، دانشمند انگلیسی و از اعضای هیات علمی وابسته دانشگاه علوم پزشکی تهران و دو دانشمند ایرانی مقیم کانادا حضور داشتند.    

 

اطلاعات تماس

  • تهران، 24 متری سعادت آباد، خیابان دوم شرقی ، پلاک 9، کد پستی: 1997775555
  • 02122082120
  • 02122351460 (Fax)
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

درباره مرکز

مرکز تحقیقات فناوری بن‌یاخته به‌عنوان اولین مرکز خصوصی در حوزه مهندسی بافت و نانوتکنولوژی درایران، فعالیت‌های خود را از سال 1383 به‌طور رسمی آغاز نمود. گرچه درحال حاضر عمده فعالیت‌های این مرکز در قالب طرح‌ها و پروژه‌های تحقیقاتی می‌باشد؛ ولی اهداف کلان و بلند‌مدت شرکت دستیابی به محصولات کاربردی جهت ترمیم و بازسازی بافت‌های آسیب‌دیده می‌باشد.