گروه پژوهشی نانوتکنولوژی و مهندسی بافت یکی از گروه‌های پژوهشی اصلی مرکز تحقیقات فناوری بن‌یاخته می‌باشد که فعالیت‌های پژوهشی خود را از بدو تأسیس این شرکت آغاز نموده است. وظایف و مأموریت‌های این گروه پژوهشی بسیار وسیع و متنوع بوده و در قالب طرح‌ها و پروژ‌ه‌های پژوهشی مختلف درحال پیگیری و اجرا می‌باشند.

درحال حاضر متخصصین این گروه که به‌طور عمده از حوزه‌های مختلف علوم مهندسی به‌ویژه مهندسی پلیمر، مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک، مهندسی پزشکی و مهندسی نساجی می‌باشند، همکاری و تعامل بسیار نزدیک و فعالی را با سایر اعضاء و گروه‌های پژوهشی این شرکت دارا می‌باشند.

هرچند فعالیت‌های اصلی این گروه پژوهشی بر طراحی و ساخت بیومتریال‌هایی با ویژگی‌های منحصر به‌فرد برای کاربردهای مختلف پزشکی استوار می‌باشد؛ ولی مهم‌ترین و محوری‌ترین وظیفه این گروه پژوهشی طراحی و ساخت داربست‌های مهندسی برای به‌کارگیری در حوزه‌های مختلف مهندسی بافت به‌حساب می‌آید. برای دستیابی به این هدف، متخصصین این گروه پژوهشی با به‌کارگیری مواد و تجهیزات متنوع و نیز روش‌های شکل‌دهی و ساخت مختلف، داربست‌هایی با ویژگی‌های فیزیکی، شیمیایی، مکانیکی، بیولوژیکی و ریزساختاری مناسب را برای به‌کارگیری در کاربردهای مختلف مهندسی بافت تولید نموده و در این راستا از علوم و فناوری‌های نوین به‌ویژه فناوری نانو نیز غافل نبوده‌اند.

این گروه پژوهشی با در اختیار داشتن آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های تخصصی مختلف، فعالیت‌های خود را در زمینه طراحی، شکل‌دهی، اصلاح و شناسایی بیومتریال‌های مورد مصرف در پزشکی به انجام می‌رساند. آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های اصلی این گروه پژوهشی شامل آزمایشگاه عمومی، آزمایشگاه اصلاح خواص سطحی، آزمایشگاه نانوتکنولوژی، آزمایشگاه بیومتریال، آزمایشگاه طراحی و ساخت داربست و آزمایشگاه سامانه‌های کنترل‌شده رهایش و نیز کارگاه نانوتکنولوژی و کارگاه پلیمریزاسیون می‌باشند.
از بدو تأسیس شرکت فناوری بن‌یاخته، پروژه‌ها و طرح‌های تحقیقاتی مختلفی در این گروه پژوهشی به انجام رسیده و یا درحال اجرا می‌باشد به‌طوریکه تمرکز اصلی در اکثر پروژه‌های انجام شده بر طراحی و ساخت داربست‌های متخلخل دوبعدی و سه‌بعدی زیست‌سازگار زیست‌تخریب‌پذیر برای کاربردهای مختلف مهندسی بافت بوده است. لازم به‌ذکر است که محورهای پژوهشی اصلی این گروه پژوهشی شامل موارد زیر می‌باشد:

1. طراحی و ساخت داربست‌های دوبعدی و سه‌بعدی برای مهندسی بافت
2. طراحی و ساخت سیستم‌های رهایش کنترل‌شده
3.طراحی و ساخت پروتزهای پزشکی
4. طراحی و ساخت هیدروژل‌های پزشکی
5. پژوهش‌های کاربردی در حوزه نانوتکنولوژی: نانوذرات و نانوساختارها
6. پژوهش‌های کاربردی در حوزه بیومتریال: بیومتریال‌های پلیمری، سرامیکی و فلزی

 

 

 

سیم زر حسین زاده

دکترای نانو فن آوری

هیات علمی

Shadie Hatamie

آذر 08 1396

Dr. Shadie Hatamie Assistant professor at Stem Cell Technology Research Center       2011-2016 Post- doctoral Post-doctoral researcher at Sharif university of Technology, Institute for ...

ادامه مطلب...

اطلاعات تماس

  • تهران، 24 متری سعادت آباد، خیابان دوم شرقی ، پلاک 9، کد پستی: 1997775555
  • 02122082120
  • 02122351460 (Fax)
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

درباره مرکز

مرکز تحقیقات فناوری بن‌یاخته به‌عنوان اولین مرکز خصوصی در حوزه مهندسی بافت و نانوتکنولوژی درایران، فعالیت‌های خود را از سال 1383 به‌طور رسمی آغاز نمود. گرچه درحال حاضر عمده فعالیت‌های این مرکز در قالب طرح‌ها و پروژه‌های تحقیقاتی می‌باشد؛ ولی اهداف کلان و بلند‌مدت شرکت دستیابی به محصولات کاربردی جهت ترمیم و بازسازی بافت‌های آسیب‌دیده می‌باشد.