میکروفلوئیدیک دانش به کارگیری و کنترل مقادیر بسیار کم سیال در حجم پیکولیتر تا میکرولیتر بر پایه تنظیم جریان لایه ای سیال در ریز کانال های میکرونی است. این کانال ها با شکل و ابعامیکروفلوئیدیکد دلخواه اغلب در پلیمری از جنس PDMS  ساخته شده و امکان برقراری جریان سیال با دبی و فشار قابل تنظیم را فراهم می کنند. میکروفلوئیدیک به عنوان یک علم میان رشته ای در حوزه های متعددی از جمله فیزیک، شیمی، بیولوژی و بیوتکنولوژی به کار می رود. بویژه در حوزه ی بیولوژی سلولی و مهندسی بافت، سیستم های میکروفلوئیدیک به چالش های موجود در این حوزه در ارتباط با کنترل دقیق فاکتورهای محیطی مانند انواع محرک های شیمیایی و مکانیکی و ارزیابی رفتارهای سلولی در پاسخ به آن ها غلبه کرده اند.

از جمله مزایای این سیتم ها کنترل دقیق شرایط محیطی، کاهش دخالت کاربر، کاهش زمان و کاهش مقدار مواد مصرفی است. کانال های میکروفلوئیدیک با برقراری جریان لایه ای امکان کنترل میکرومحیط سلول و پارامترهای فیزیکی و شیمیایی آن و دست یابی به وقایع سلولی مولکولی در محیط های دو بعدی و سه بعدی را فراهم کرده اند. این کنترل دقیق منجر به مطالعات گسترده ای در حوزه های مهندسی بافت، تمایز سلولی، مهاجرت سلولی، گسترش سرطان و وقوع متاستاز و ارزیابی عملکرد داروها در محیط سه بعدی شده است. 

مرکز تحقیقات فناوری بن یاخته به عنوان یکی از مراکز پیشرو در زمینه مطالعات میکروفلوئیدیک در زمینه های مختلف مانند طراحی میکروچیپ ها، بیورآکتور های میکروفلوئیدیک و استفاده از این سیستم ها در زیست شناسی سلولیو کاربرد های زیست پزشکی تحقیقات گسترده ای را در دست انجام دارد.

میکروفلوئیدیکمیکروفلوئیدیک

 


مجموعه فعالیت های گروه میکروفلوئیدیک مرکز تحقیقات فناوری بن یاخته


تیم میکروفلوئیدیک این مجموعه، با توجه به ذات بین رشته ای بودن میکروفلوئیدیک، با گرد هم آیی تخصص های مختلف، از جمله نانوفناوری پزشکی، مهندسی پلیمر، مهندسی مکانیک، مهندسی پزشکی ، سلول های بنیادی و برق و الکترونیک ... در تلاش در این زمینه هستند.


طراحی و مدلینگ سیستم های میکروفلوئیدیک
متناسب با سلول، بافت ، هدف و دستاورد مورد نظر، سیستم های میکروفلوئیدیک توسط نرم افزار های روز طراحی و رفتار سیالاتی و سایر متغیر های مورد نیاز مورد پیش بینی قرار می گیرد.


فوتولیتوگرافی و ساخت قالب جهت سافت لیتوگرافی
در این مرکز، قالب پترن های طراحی شده ی مورد نظر، با استفاده از روش فوتو لیتوگرافی بر بستر سیلیکون سنتز می گردد. دیوایس های سنتز شده از جنس PDMS هستند که بسته به کاربرد کشت دوبعدی –سه بعدی بر روی شیشه، پلی استایرن و یا PDMS متصل می گردند. و با استفاده از انژی حالت پلاسمای گاز های مختلف جهت اصلاج سطحی PDMS، شیشه و نیز اسمبلی دیوایس های میکروفلوئیدیک مرحله ساخت دیوایس تکمیل می گردد.


سنتز درجای نانوکامپوزیت ها و پلیمر ها در سیستم های میکروفلوئیدیک
سنتز فیلم های نانوکامپوزیتی و پلیمیر های متخلخل مختلف در مقیاس میکرو، درون چمبر ها و کانال ها با روش های سنتزی مختلف صورت می گیرد.


کشت دو بعدی و سه بعدی سلول در سیستم های میکروفلوئیدیک
بررسی بر هم کنش سلول- سلول، سلول- نانوکامپوزیت ، مهاجرت سلول های بنیادی و سرطانی، مطالعه ی بر هم کنش سلول – اسکافولد ، سلول دارو و اثر فاکتور های مکانیکی در سیستم های میکروفلوئیدیک جریان پرفیوژن و استاتیک مورد بررسی قرار می گیرد.
از جمله مسائل مورد توجه در این مجموعه تمایز سلول های بنیادی MSCs، hiPSC در سیستم های میکروفلوئیدیک ، به منظور ساخت ارگانوئید ها و حرکت به سمت body-on-a chip می باشد.


سخنرانی ها و کارگاه های علمی
دعوت از سخنرانان فعال در مرز های دانش و تکنولوژی میکروفلوئیدیک و برگزاری کارگاه های مختلف نرم اقزاری و سخت افزاری جهت آشنایی با روند حرکتی این تکنولوژی، تاثیر به سزایی در فعالیت های این مرکز داشته است.


ساخت بیوسنسور های میکروفلوئیدیک
حزکت به سمت Lab-on-a-chip از نکات مورد توجه محققان این بخش، با گرایش های نانو و مهندسی برق بوده است.

  

 

اطلاعات تماس

  • تهران، 24 متری سعادت آباد، خیابان دوم شرقی ، پلاک 9، کد پستی: 1997775555
  • 02122082120
  • 02122351460 (Fax)
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

درباره مرکز

مرکز تحقیقات فناوری بن‌یاخته به‌عنوان اولین مرکز خصوصی در حوزه مهندسی بافت و نانوتکنولوژی درایران، فعالیت‌های خود را از سال 1383 به‌طور رسمی آغاز نمود. گرچه درحال حاضر عمده فعالیت‌های این مرکز در قالب طرح‌ها و پروژه‌های تحقیقاتی می‌باشد؛ ولی اهداف کلان و بلند‌مدت شرکت دستیابی به محصولات کاربردی جهت ترمیم و بازسازی بافت‌های آسیب‌دیده می‌باشد.