بیوانفورماتیک یا داده پردازی زیستی یکی از شاخه های مهم علوم زیستی است که به کاربرد علوم کامپیوتر در سازماندهی و تحلیل نتایج آزمایشات زیستی می پردازد. گسترش روزافزون حجم عظیم داده‌های ژنومی و نیاز به ذخیره، بازیابی و تحیل مناسب این داده‌ها، موجب پیدایش علم بیوانفورماتیک گردید. این دانش نوظهور، به عنوان یک دانش بین رشته‌ای، تلاش می‌کند تا با استفاده از تکنیک‌های موجود در علوم کامپیوتر، ریاضیات، ژنتیک، شیمی، فیزیک و علوم مرتبط دیگر، مسایل مختلف زیست‌شناختی را که معمولاً در سطح مولکولی هستند حل کند. تلاش‌های پژوهشی اصلی در این رشته عبارتند از: تطابق توالی، کشف ژن، گردآوری ژنوم، تنظیم ساختار پروتئینی، پیش بینی ساختارهای دوم و سوم پروتئین، پیش‌بینی بیان ژن و تعاملات پروتئین- پروتئین و مدلسازی تکامل.

با افزایش حجم داده های زیستی به خصوص با ظهور روش های با بازده بالا یا High-throughput علم بیوانفورماتیک نقش پر رنگ تری به خود گرفته به نحوی که امروزه به بخشی جداناشدنی از تحقیقات زیست شناسی تبدیل شده است.

 

مطالعات بیوانفورماتیک در مرکز تحقیقات فناوری بن یاخته در زمینه مختلف در کنار مطالعات آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد:

 

- بررسی و مطالعه توالی های  DNA و طراحی پرایمر

در بخش تحقیقات بیولوژی ملکولی و مهندسی ژنتیک متخصصین بیوانفورماتیک مرکز به طور اختصاصی بر بررسی توالی های نوکلوئوتیدی پرداخته و فرایند های طراحی پرایمر و آنالیز نتایج تئیین توالی و بررسی صحت ساختار های موجود در بانک ژنی مرکز را بر عهده دارند. 

 

-بیوانفورماتیک میکرو RNA

مطالعه برهمکنش ها و ساختار های میکروRNA ، هدف های اتصالی میکروRNA و  ... در راستای پروژه های مطالعه میکرو RNA یکی از مهمترین قدم های مطالعاتی به شمار می رود.

 

-بیوانفورماتیک پروتئین  - ساختار، برهمکنش ها :

مطالعات برهمکش پروتئین ها  با یکدیگر و با ساختار های شیمایی با استفاده از نرم افزار های مربوطه با هدف یافت اهداف درمانی از رویکرد های اصلی پژوهشی این گروه است. 

 

-آنالیز داده های High-throughput  پروتئینی

آنالیز داده های High-throughput  پروتئینی به خصوص داده های حاصل از اسپکترومتری جرمی با استفاده از نرم افزار های مربوطه و بررسی برهمکنش های پروتئین ها شبکه های برهمکنش پروتئینی از اهداف این بخش پژوهشی در مرکز تحقیقات فناوری بن یاخته است. 

 

 

امکانات مرکز:

تحقیقات بیوانفورماتیک مرکز بر بستر اینترنت داخلی شرکت با پهنای باند اختصاصی 10MB انجام می شود. 

این مرکز همچنین دارای سرور بیوانفورماتکی با هسته های محاسباتی Xeon و 64 گیگابایت رم بوده که پروژه های تحقیقاتی در فاز اولیه بر روی این سرور مورد آزمون قرار می گیرند.

تحقیقات High-throughput مرکز با همکاری مراکز تحقیقاتی بین المللی و بر روی کلاستر های پر قدرت انجام می شود.

 

اطلاعات تماس

  • تهران، 24 متری سعادت آباد، خیابان دوم شرقی ، پلاک 9، کد پستی: 1997775555
  • 02122082120
  • 02122351460 (Fax)
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

درباره مرکز

مرکز تحقیقات فناوری بن‌یاخته به‌عنوان اولین مرکز خصوصی در حوزه مهندسی بافت و نانوتکنولوژی درایران، فعالیت‌های خود را از سال 1383 به‌طور رسمی آغاز نمود. گرچه درحال حاضر عمده فعالیت‌های این مرکز در قالب طرح‌ها و پروژه‌های تحقیقاتی می‌باشد؛ ولی اهداف کلان و بلند‌مدت شرکت دستیابی به محصولات کاربردی جهت ترمیم و بازسازی بافت‌های آسیب‌دیده می‌باشد.